Metodika managementu likvidace nepůvodních a invazních rostlin (Vojík, M. et al., 2024)
Metodika je postavena na základě aktualizace tří materiálů k managementu invazních druhů, které se navzájem doplňují a navazují na sebe. Důvodem pro kompilaci do jedné, souhrnné metodiky, je roztříštěnost informací v původních materiálech a nekonzistentní přístup. Dalším důvodem je také zkrácení a revize materiálu tak, aby byl dobře uchopitelný pro uživatele, kterými jsou zejména pracovníci ochrany přírody, státní správy, popř. samosprávy a nevládních organizací zabývající se managementem nepůvodních a invazních druhů (tzn. celkové nakládání s těmito druhy na cílovém území) vč. jejich likvidací (likvidační zásahy s cílem potlačení nebo úplného zlikvidování, tzn. eradikace druhů na zájmových lokalitách). První metodika použitá jako podklad pro současný přístup je „Monitoring ohrožení zájmových lokalit invazními nepůvodními druhy“ (Berchová Bímová et al. 2019), která se zabývá postupem likvidace na větším území ve správě jedné instituce (NP, CHKO – AOPK, územní samospráva). Druhá je „Hodnocení efektivity likvidace invazních druhů rostlin“ (Berchová Bímová et al. 2019) a třetí je „Příručka pro zpracování a hodnocení projektů k likvidaci invazních druhů rostlin“ (Pergl et al. 2022).
Metodika vznikla v rámci projektu „Likvidace invazních druhů v praxi“ (č. 3211100010) podpořeného Norskem prostřednictvím Norských fondů.
METODIKA I.: Monitoring ohrožení zájmových lokalit invazními nepůvodními druhy (Berchová-Bímová, K. et al. 2019)
Metodika obsahuje postup pro monitoring ohrožení zájmových lokalit invazními nepůvodními druhy. V metodice je popsáno hodnocení faktorů, které by měly být zohledněny při zjišťování míry rizika rozšíření konkrétních invazních druhů do zájmových lokalit. Jednotlivé faktory, jako je typ a lokalita výskytu, vitalita populace druhu, invadovaný biotop, vektory šíření a jeho predikce jsou zahrnuty do hodnocení rizika rozšíření druhu do, popř. uvnitř, zájmové lokality. Zohledněny jsou též možnosti likvidace invazního nepůvodního druhu. Predikce budoucího šíření druhu jsou navázány na výstupy geoportálu invazních nepůvodních druhů (GEOPINS).
METODIKA II.: Hodnocení efektivity likvidace invazních druhů rostlin (Berchová-Bímová, K. et al. 2019)
Metodika obsahuje formalizovaný postup pro hodnocení efektivity likvidace vybraných invazních nepůvodních druhů rostlin. V metodice jsou 1. popsány faktory ovlivňující stanovení cílů likvidace, 2. postup při stanovení cílů likvidace a 3. hodnocení dosažení cílů likvidace pomocí indikátorů. Jako cíle jsou definovány eradikace, omezení výskytu, zmírnění dopadu a monitoring. Dle stupně splnění cílů likvidace, pomocí definovaných indikátorů, je zhodnocena efektivita likvidace invazních nepůvodních druhů rostlin. Obecné postupy popsané v metodice lze využít pro naplánování, realizaci a zhodnocení efektivity likvidace všech invazních nepůvodních druhů rostlin. Metodika je aplikovatelná na omezená území, není tedy vhodná pro velké celky územní správy (např. pro jednotlivé státy či celé kraje).
Metodika koncepčně navazuje na Metodiky mapování a monitoringu invazních (vybraných nepůvodních) druhů (Pergl et al. 2016) a Metodiku monitoringu ohrožení zájmových lokalit invazními nepůvodními druhy (Berchová-Bímová et al. 2019) a vychází ze Standardů péče o přírodu a krajinu – Likvidace vybraných invazních druhů rostlin (Pergl et al. 2016).
METODIKA III.: Příručka pro zpracování a hodnocení projektů k likvidaci invazních druhů rostlin (Pergl, J. et al. 2022)
Tento materiál slouží žadateli k přípravě a realizaci projektové dokumentace (PD) projektů OPŽP administrovaných formou zjednodušených metod vykazování (ZMV) a ke kontrole samotného managementu invazních druhů po skončení projektu a stavu lokality v průběhu následné udržitelnosti projektu.
Příručka se vztahuje k následujícím druhům:
Ailanthus altissima - pajasan žláznatý
Ambrosia artemisiifolia - ambrozie peřenolistá
Asclepias syriaca - klejicha hedvábná
Heracleum mantegazzianum - bolševník velkolepý (lze použít i na b. Sosnovského)
Impatiens glandulifera - netýkavka žláznatá
Reynoutria spp. - křídlatky.